12.01.2024r
Masa grawitacyjna i masa bezwładna. Pomiary masy
Spis treści- Masa grawitacyjna i masa bezwładna (Ł)
- Równoważność masy grawitacyjnej i bezwładnej – pierwsze eksperymenty (Ł)
- Równoważność masy w eksperymencie Eötvösa (Ś)
- Zasada równoważności masy w misji kosmicznej MICROSCOPE (Ś)
- Dodatek 1: O problemie pomiaru masy na wadze (Ł)
- Dodatek 2: Zadanie z pomiarem masy na wadze (Ł)
- Szybki teścik
Wydawać by się mogło, że pojęcia masy nie trzeba nikomu tłumaczyć. Mamy z nią do czynienia na co dzień, od najmłodszych lat. Na pierwszych lekcjach fizyki dowiadujemy się, czym różni się masa od ciężaru i wydaje się, że to rozróżnienie wyczerpuje temat. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest taka prosta, a historia nauki pokazała, że kwestionować można nawet rzeczy na pozór oczywiste.
Masa grawitacyjna i masa bezwładna
Rozróżnienie pomiędzy masą i ciężarem obrazuje się najczęściej przez prosty eksperyment. Zazwyczaj spotykamy się z tym na lekcjach lub czytając podręcznik – eksperymentator waży przedmiot na wadze lub siłomierzu. W przypadku wagi wystarczy odczytać wartość wskazywaną przez przyrząd, aby dowiedzieć się, jaka jest masa ciała. W przypadku siłomierza - odczytaną siłę (Q) należy podzielić przez przyspieszenie ziemskie g zgodnie ze wzorem: $${ Q=mg \tag{1} }$$ Tak naprawdę oba przyrządy działają identycznie, z tym że w przypadku wagi zamianę ciężaru na masę wykonał za nas producent zamieszczając odpowiednią podziałkę. Czego można się tutaj „przyczepić”? Mierzony ciężar to wynik działania siły grawitacji - siły przyciągania pomiędzy mierzonym ciałem a naszą planetą. Wzór 1 jest więc szczególnym przypadkiem bardziej ogólnego wzoru: $${ F = \frac{G Mm }{ r^{2} } \tag{2} }$$ gdzie na powierzchni Ziemi wartość GM/r^2 wynosi właśnie g, czyli ok 9,81 m/s^2. Można więc powiedzieć, że masa (nazwiemy ją „masą grawitacyjną”) jest własnością ciał fizycznych, która determinuje siłę grawitacji oddziałującą na inne ciała. Oznacza to też, że obiekty nie posiadające masy (np. fotony) nie oddziałują siłą grawitacji w ogóle. Podobnie jest z resztą w przypadku siły elektrycznej – ciała posiadają ładunek elektryczny, który determinuje wielkość siły elektrycznej, z kolei ciała bez ładunku nie oddziałują w ogóle. Zwróćmy jednak uwagę, że masa występuje również w II prawie dynamiki Newtona: $${ F = ma \tag{3} }$$ Wzór ten jednak odnosi się nie tylko do świata sił grawitacji. Mówi nam, że ciało porusza się z przyspieszeniem a zależnym od masy m (nazywamy ją „masą bezwładną”) pod wpływem jakiejkolwiek siły, a więc też np. siły elektrostatycznej, magnetycznej, czy sił bezwładności. Siła grawitacji jest zawsze przyciągająca, natomiast siły opisywane przez prawa dynamiki mogą być też odpychające (np. dwa ładunki elektryczne jednoimienne) lub działać w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny pola (np. siły magnetyczne Lorentza). Czy na pewno więc możemy „w ślepo” przyjmować, że masa wskazywana na wadze wpływa na przyspieszenie nadawane ciału również przez siłę elektryczną czy magnetyczną? Być może każdemu ciału powinniśmy przypisywać zarówno masę grawitacyjną jak i masę bezwładną, tak jak przypisujemy ładunek elektryczny czy namagnesowanie?Równoważność masy grawitacyjnej i bezwładnej – pierwsze eksperymenty

*Właściwie nie tyle masa grawitacyjna i bezwładna muszą być równe, co musi zostać zachowany pomiędzy nimi stały stosunek. Dla fizyki nie ma jednak znaczenia, czy jest to 1:1, czy 1:5 – stosunek zostałby „zjedzony” przez odpowiednio dobraną stałą grawitacji G.
Równoważność masy w eksperymencie Eötvösa

Zasada równoważności masy w misji kosmicznej MICROSCOPE
Najnowszy eksperyment dotyczący zasady równoważności masy grawitacyjnej i bezwładnej został przeprowadzony podczas misji kosmicznej MICROSCOPE [2]. Odbywał się w latach 2016 – 2018, i podobnie jak w eksperymencie Galileusza z przełomu XVI i XVII wieku, polegał na spadku swobodnym. Tym razem jednak, ze względu na dużą dokładność pomiaru jaką zamierzano uzyskać, doświadczenie nie mogło został przeprowadzone na powierzchni Ziemi. Eksperyment przeprowadzono w satelicie krążącym wokół naszej planety. „Rzucono” dwa ciężarki – jeden wykonany ze stopu platyny, a drugi z tytanu, po czym badano przyspieszenie, z jakim oba ciała się poruszają. Ten niekończący się spadek ciał (krążenie Księżyca wokół Ziemi, czy Ziemi wokół Słońca to również nieustający spadek) obserwowano niebywale długo – ciężarki wykonały aż 1642 okrążenia wokół Ziemi, pokonując w locie odległość równą połowie odległości od błękitnej planety do Słońca! Ostatecznie naukowcy nie stwierdzili różnic w przyspieszeniu tych dwóch mas, a dokładność, z jaką potwierdzono zasadę równoważności to aż 10^(-15).
Rys. 3. Dwa ciężarki upuszczone wewnątrz satelity będą bez końca spadać na Ziemię. Będą znajdować się w stanie nieważkości[1].
Dodatek 1: O problemie pomiaru masy na wadze

Dodatek 2: Zadanie z pomiarem masy na wadze
Marynarze na statku na oceanie Arktycznym zważyli worek wypełniony piaskiem. Waga wskazała m_A = 5,25 kg. Jaką wartość wskaże ta waga na górze Nevado Huascarán? Jaka jest rzeczywista masa worka, jeśli producent przyjął za stałą g średnie przyspieszenie ziemskie g = 9,81 m/s^2?
W tym zadaniu należy skorzystać ze wzoru 1. Rzeczywisty zmierzony ciężar na ocenie wynosi:
$${ Q_{A} = m_{A} \cdot g = 5,25 \cdot 9,81 = 51,5025 \,N }$$
Gdyby w urządzeniu zastosowano stałą g odpowiednią dla oceanu Arktycznego, to otrzymanoby rzeczywistą masę worka:
$${ m = \frac{Q_{A} }{ g_{A}} = \frac{51,5025 }{ 9,8337 } = 5,24 \,kg }$$
Na górze w Peru worek ten będzie miał mniejszy ciężar. Będzie on wynosił:
$${ Q_{P} = m \cdot g_{P} = 5,24 \cdot 9,7639 = 51,1369 \,N }$$
Co przełoży się na wskazanie na wadze:
$${ m_{P} = \frac{Q_{P} }{ g } = \frac{51,1369 }{ 9,81 } = 5,21 \,kg }$$
Szybki teścik
Bibliografia
- Wykorzystano grafiki z serwisu Pexels, https://www.pexels.com, dostęp: 11.01.2024
- Final results of MICROSCOPE mission achieve record levels of precision, https://presse.cnes.fr/en/final-results-microscope-mission-achieve-record-levels-precision, dostęp: 12.01.2024
- Gravity map reveals Earth's extremes, https://www.newscientist.com/article/dn24068-gravity-map-reveals-earths-extremes/?ignored=irrelevant, dostęp: 12.01.2024