17.05.2022r
Niepewności pomiarowe
Spis treści- Wartość prawdziwa, błąd przypadkowy i systematyczny (Ś)
- Podstawy matematyczne rachunku błędów (Ś)
- Wyrażanie niepewności pomiarowych (Ś)
- Przykład z multimetrem (Ś)
- Poprawny zapis wyników (Ś)
- Przykład z pomiarem masy (Ś)
- Jeszcze o źródłach niepewności (Ś)
- Szybki teścik
Obiektem badań wszystkich nauk przyrodniczych są rzeczywiste obiekty, ciała fizyczne, które możemy poznawać zmysłami. Możemy je widzieć, czuć lub usłyszeć. Podstawowym narzędziem więc dla tych nauk jest pomiar obiektu badania.
Do wykonania pomiaru stosuje się różne przyrządy pomiarowe. Łatwo zauważyć, że przyrządy pomiarowe charakteryzują się różną dokładnością – mamy przecież proste wagi łazienkowe i wysokiej klasy wagi laboratoryjne, centymetry krawieckie i precyzyjne suwmiarki. Wyniki pomiarów są z kolei głównym źródłem wiedzy, podstawą do wyciągania wniosków o otaczającym nas świecie, danym zjawisku czy obiekcie. Stąd tak ważne jest stosowanie precyzyjnych, jednakowych dla wszystkich zasad określania dokładności pomiaru, czy też niepewności wykonanego pomiaru. Międzynarodowa organizacja BIPM opracowała zasady opracowywania danych eksperymentalnych, wydając specjalne zalecenie ISO. Na stronie internetowej organizacji [1] udostępniony do pobrania został przewodnik „Evaluation of measurement data — Guide to the expression of uncertainty in measurement”. Zasad opracowanych przez BIPM przestrzega świat nauki oraz organizacje na całym świecie.
Wartość prawdziwa, błąd przypadkowy i systematyczny

Wykonując pomiar popełniamy pewien błąd. Błędem pomiaru nazywamy więc różnicę między wynikiem naszego pomiaru a wartością prawdziwą: $${ \Delta x = x_{0} – x_{i} }$$ Błąd może mieć dwie składowe – błąd przypadkowy i systematyczny. Pierwszy z nich jest związany ze zjawiskiem losowości: na przykład mierząc wzrost osoby przykładamy nieco inaczej miarkę w kolejnych próbach, lub mierzona osoba się wierci. Skutkuje to uzyskiwaniem nieco innych wyników przy każdej z prób. Drugi z nich wynika z metody pomiaru czy jakości przyrządu pomiarowego: w przypadku pomiaru wzrostu nie odczytamy wzrostu dokładniej, niż pozwala na to podziałka miarki.
Błąd przypadkowy łatwo jest ograniczyć – zamiast zmierzyć wzrost raz, możemy pomiar wykonać kilka razy i wyciągnąć z wyników średnią. Okazuje się, że im więcej pomiarów wykonamy, tym wynik będzie bliższy wartości prawdziwej. W metrologii wyróżnia się wartość oczekiwaną z serii pomiarowej:
Wartość oczekiwana E(x) to średnia z nieskończonej liczby pomiarów x_i
E(x) nadal nie będzie jednak równa wartości prawdziwej – nadal pozostanie pewien błąd systematyczny, którego wielkości nie określimy dokładnie.
Podstawy matematyczne rachunku błędów
Do określenia niepewności pomiaru niezbędna jest zrozumienie kilku wielkości:Średnia arytmetyczna: $${ x_{śr} = \frac{ \sum_{i=1}^{N} x_{i} }{ N } } \tag{1} $$ Odchylenie standardowe: $${ \sigma (x) = \sqrt{ \frac {\sum (x_i – x_{śr})^{2}} {N} } } \tag{2} $$ Odchylenie standardowe średniej: $${ \sigma (x_{śr}) = \sqrt{ \frac{\sum (x_i – x_{śr})^{2}} { N(N-1) } } } \tag{3} $$ Wyobraźmy sobie, że mierzymy wzrost naszego kolegi. Zdajemy już sobie sprawę, że trudno nam jest precyzyjnie rozciągnąć miarkę między jego stopami i głową oraz, że kolega jest wiercipiętą. Decydujemy się więc na wykonanie pomiaru 12 razy. Wyniki zapisujemy w tabeli, wyliczamy z nich średnią i odchylenia standardowe, a następnie nanosimy wszystko na wykres – rysunek 2.

Jak rozumieć w takim przypadku odchylenie standardowe?
W zakresie wzrostów x_śr +- sigma(x) mieści się 68% wyników pomiarów
W zakresie wzrostów x_śr +- sigma(x_śr) mieści się wartość oczekiwana wzrostu z 68% pewnością
Dodatkowo można stwierdzić, że:
W zakresie wzrostów x_śr +- 2 sigma(x) mieści się 95% wyników pomiarów
W zakresie wzrostów x_śr +- 3 sigma(x) mieści się 99,7% wyników pomiarów
Analogiczne stwierdzenia możemy dopisać dla 2 i 3 sigm dla wartości oczekiwanej
Wartości te są konsekwencją bardzo ważnego stwierdzenia w fizyce – można matematycznie udowodnić, że pomiary w tego typu eksperymentach mają rozkład normalny (Gaussa). Oczywiście zdarzają się eksperymenty, gdzie pomiary mają inne rozkłady, nie mniej rozkład Gaussa jest bardzo powszechny i możemy go na nasze potrzeby przyjmować „w ślepo”.
Wyrażanie niepewności pomiarowych
Najważniejszą wielkością określającą błąd pomiaru jest niepewność standardowa. Jest ona sumą wszystkich rodzajów niepewności, jakie eksperymentator jest w stanie zdiagnozować. Wyraża ona przedział, w jakim zawiera się poszukiwana wartość prawdziwa z 68% pewnością.Przewodnim ISO podaje dwie metody wyznaczania wartości niepewności standardowej:
Metoda A: w przypadku, gdy mamy serię pomiarów, niepewnością standardową jest odchylenie standardowe średniej z serii (porównaj z przykładem ze wzrostem) $${ u_{A}(x) = \sigma(x_{śr}) } \tag{4} $$ Powszechnie przyjmuje się, że seria pomiarowa powinna mieć co najmniej 12 pomiarów. Liczba pomiarów zależna jest jednak od dokładności, jaką chcemy uzyskać.
Metoda B: zakładamy pewną niepewność graniczną (maksymalną). Niepewność standardowa jest równa niepewności granicznej podzielonej przez sqrt(3) $${ u_B(x) = \frac{\Delta x_{max} } {\sqrt(3) } } \tag{5} $$ Niepewność standardowa jest pierwiastkiem sumy kwadratów wszystkich niepewności:
$${ u(x) = \sqrt { u_{A1}^{2}(x) + u_{A2}^{2}(x) + … + u_{B1}^{2}(x) + u_{B2}^{2}(x) +… } } \tag{6} $$
Wróćmy do przykładu ze wzrostem. Wykonaliśmy serię 12 pomiarów miarką o podziałce równej 1mm. Zauważyliśmy już, że jedną z przyczyn błędów jest przypadkowy rozrzut wyników. Jest to niepewność typu A, którą wyrazimy poprzez odchylenie standardowe średniej. $${ u_{A}(x) = 0,25 cm = 2,5mm } $$ Czy są inne źródła błędów w tym pomiarze? Zwróćmy uwagę, że nasze odczyty mają skończoną precyzję – nie odczytamy wyniku dokładniej, niż pozwala na to podziałka. 1mm jest więc naszą niepewnością graniczną typu B: $${ u_{B}(x) = \frac{1mm}{\sqrt{3}} = 0,67mm } $$ Niepewność standardowa pomiaru wynosi: $${ u(x) = \sqrt{2,5^{2} + 0,67^{2}} = 2,6 (mm) } $$
Przykład z multimetrem

$${ u_B(x) = \frac{0,9\% \cdot 0,48 + 3 \cdot 0,01}{\sqrt{3}} = \frac{0,034}{1,73} = 0,02 (mA) } $$
$${ u(x) = \sqrt{0^{2} + 0,02^{2}} = 0,02 (mA) } $$
Poprawny zapis wyników
Podając wyniki przeprowadzonych pomiarów należy przestrzegać zasad:- Wynikiem pojedynczego pomiaru jest odczyt z przyrządu, wynikiem eksperymentu z serią pomiarów – średnia arytmetyczna
- Wynik zawsze podajemy z niepewnością
- Niepewność najczęściej podajemy jako niepewność standardową dopisaną w nawiasie, np.: $${ 10,2 (0,1) \, A \,\,\,\,\, lub \,\,\,\,\, 10,2(1) \, A } $$ – oba zapisy oznaczają to samo i są poprawne
- Niepewność można podać jako niepewność graniczną – wtedy zapisujemy +-, np.: $${ 10,2 \pm 0,2 \, A } $$
- Niepewność podajemy z co najwyżej dwoma cyframi znaczącymi. Najlepiej przyjąć zasadę, że jeśli pierwsza cyfra znacząca to „1” lub „2”, to podajemy dwie cyfry znaczące, natomiast jeśli „3” i więcej – jedną. Niepewności ZAWSZE zaokrąglamy w górę. Przykłady: $${ 0,483 \, A \,\Rightarrow \, 0,5 \, A } $$ $${ 0,2333 \, A \, \Rightarrow \, 0,24 \, A } $$ $${ 5,28 \, A \, \Rightarrow \, 6 \, A } $$
- Wynik pomiaru podajemy z liczbą cyfr znaczących odpowiadającą niepewności. Wynik pomiaru zaokrąglamy zgodnie z zasadami matematyki (od „5” w górę, poniżej „5” – w dół), na przykład:
$${ U = 1,275 V \,\,\, i \,\,\, u(U) = 0,12 V \,\,\, \Rightarrow \,\,\, U = 1,28(12) V \,\,\, lub \,\,\, U = 1,28(0,12) V } $$$${ P = 133,24 W \,\,\, i \,\,\, u(P) = 6W \,\,\, \Rightarrow \,\,\, P = 133(6) W } $$
Przykład z pomiarem masy
Pan Kowalski postanowił się zważyć na prostej wadze łazienkowej. Po pierwszych próbach zauważył, że wynik na wadze zmienia się, zdecydował się więc na wykonanie serii pomiarowej. Wyniki pomiarów przedstawia tabela 1.
Tabela 1. Wyniki pomiarów masy na wadze łazienkowej
Nr pomiaru | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Masa | 82,9 | 82,5 | 81,2 | 81,5 | 83,3 | 78,9 | 82,6 | 83,0 | 81,9 | 81,0 |

$${ u(m) = \sqrt{ u_{A}^2(x) + u_{B}^2(x) }= \sqrt{0,28^2 + 0,058^2} = 0,29 (kg) } $$
Masa pana Kowalskiego wynosi (0,29 kg możemy spokojnie zaokrąglić już w górę):
$${ m=82,2(3)kg } $$
Następnego dnia pan Kowalski ponownie stanął na wadze. Okazało się, że przyrząd pokazuje wartości w okolicach 83 kg! Eksperymentator zaczął podejrzewać, że wyniki te są zbyt duże w porównaniu do obliczonej poprzedniego dnia średniej. Jak stwierdzić, czy nie popełniono błędu?

Pan Kowalski wykonał pomiary w ciągu kilku minut. Nie wziął pod uwagę fizjologii organizmu – być może rano następnego dnia zjadł obfite śniadanie i wypił dużą kawę? Fizjologia organizmu jest kolejnym źródłem niepewności! Pan Kowalski może naprawić swój błąd na dwa sposoby:
- Dzienna zmienność masy ciała jest zjawiskiem losowym. Można więc wykonać serię pomiarów nie w ciągu kilku minut, lecz o losowych godzinach w przeciągu kilku kolejnych dni. Otrzymana zmienność będzie znacznie większa i uwzględni dwa zjawiska – fizjologię i losowość przyrządu pomiarowego (Niepewność typu A)
- Masa ciała nie zmienia się w nieskończonym zakresie. Zdroworozsądkowo możemy przyjąć, że wartością graniczną jest np. 1 kg i na jej podstawie obliczyć niepewność standardową (Niepewność typu B).
$${ u(x) = \sqrt{ u_{A}^2(x) + u_{B1}^2(x) + u_{B2}^2(x) } = \sqrt{ 0,28^2 + 0,058^2 + 0,58^2}= 0,65 (kg) } $$
Masa pana Kowalskiego z uwzględnieniem poprawki wynosi:
$${ m = 82,21(65) kg } $$
Na rysunku 6 przedstawione zostało porównaniu średnich mas z dwóch dni z poprawionymi przedziałami niepewności standardowych.

Jeszcze o źródłach niepewności
Zauważmy na koniec, że niepewności z niektórych źródeł są pomijalnie małe w porównaniu do innych. Tak jest w przypadku eksperymentu z masą – niepewność typu B wynikająca z podziałki wagi jest znacznie mniejsza niż dwie pozostałe składowe. Gdybyśmy nie uwzględnili tego składnika, niepewność standardowa pomiaru po zaokrągleniu wyniosłaby dokładnie tyle samo – 0,64 kg (proszę sprawdzić!). Warto mieć to na uwadze – po przeanalizowaniu wszystkich potencjalnych źródeł niepewności eksperymentator może ocenić, które z nich są dominujące i tylko je uwzględnić. Jest to dobry sposób na optymalizację czasu a czasem i kosztów eksperymentu.Szybki teścik
Bibliografia
- Guides in Metrology, https://www.bipm.org/en/publications/guides, dostęp: 26.01.2022
- Urbański M. K., Opracowywanie danych doświadczalnych, Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej, 2016